Psychická nervozita je bežnou súčasťou nášho každodenného života. Môžeme ju pociťovať napríklad pred dôležitou prezentáciou v práci alebo dokonca pred skúškou, na ktorú sa necítime dostatočne pripravení. Existuje však nejaký spôsob, ako s ňou bojovať?
Nervozita je úplne prirodzený pocit, s ktorým sa väčšina z nás počas života opakovane stretáva. Niekedy ju môže sprevádzať vzrušenie z niečoho nového. Inokedy však môže vyvolať pocit väčšej úzkosti a obáv.
Málokto vie, že nervozita je jedným zo spôsobov, ako telo reaguje na stres. Výsledkom je reťazec zmien, ktoré prispievajú k nepríjemným, ale našťastie len dočasným psychickým a fyzickým príznakom (ktoré u niektorých ľudí môžu zahŕňať hnačku z nervozity, ktorá ich ešte viac stresuje).
Ako však vzniká nervozita? Aké sú jej najčastejšie prejavy? A ako ju dostať pod kontrolu?
Typické prejavy nervozity
Na začiatku by sme mali povedať, že nervozita neznamená automaticky úzkosť. Dá sa celkom dobre ovládať a po odznení spúšťača zvyčajne nakoniec pominie. To však neznamená, že počas nervozity sa nemôžu objaviť úzkosti a obavy. V istom zmysle sú to teda spojené javy, ale nie sú úplne totožné.
AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.
Medzi hlavné prejavy nervozity zvyčajne patria:
- Pocit nepokoja
- Chvenie
- Rýchly tep srdca
- Zrýchlené dýchanie
- Pocit motýľov v bruchu
Aké sú jej príčiny?
Nervozita sa často objavuje vo chvíľach, keď musíme prejsť nejakou skúškou. Alebo keď máme nejaké očakávania, ktoré sa nemusia vždy naplniť. Prípadne ju zažívame, keď sa z niečoho tešíme a sme nadšení.
Je celkom bežné, že nervozitu zažívame počas školských testov a skúšok, pretože sa obávame, či si vyberieme správnu otázku alebo či sme dostatočne pripravení na to, čo nás čaká.
Mnohí ľudia zažívajú nervozitu aj počas verejných vystúpení a prejavov, pretože sa cítia nepríjemne, keď ich sleduje veľké množstvo divákov.
Nervozita sa ďalej objavuje:
- Pri pracovných pohovoroch
- Pred zákrokmi u lekára
- Pri randení alebo pri komunikácii s určitou osobou
- Pri skúšaní niečoho nového
Niekto môže byť nervózny aj pred filmom, na ktorý sa už dlho teší, pred divadelným predstavením, pred cestou do novej destinácie atď.
7 tipov, ako sa zbaviť nervozity a stresu
Užívanie ašvagandy
Ste v poslednom čase vystresovaní, úzkostliví a nervóznejší? Bylinka ašvaganda, nazývaná aj vitánie snodárná alebo vitánie spavá, môže byť pre vás vhodnou voľbou. Ide o rastlinu, ktorá je veľmi obľúbená v indickej ajurvéde, forme ľudovej medicíny, ktorá využíva prírodné látky na riešenie ťažkostí.
Ašvaganda se nejčastěji doporučuje na problémy se spánkem, protože může podpořit jeho normální kvalitu. Také se ale používá na zklidnění ve stresujícím životním období, protože může působit jako adaptogen.
Relaxačné techniky
Ak čakáte na pohovor alebo na začiatok skúšky, rýchlu úľavu v kritickej situácii vám môže poskytnúť napríklad jedna z relaxačných techník. Veľmi obľúbenou je napríklad mindfulness, počas ktorej sa sústredíte na svoje pocity, na to, čo vás obklopuje, alebo na to, čo cítite cez nos. Odvedie to vašu pozornosť od negatívnych pocitov, ktoré sa odohrávajú vo vašom vnútri.
Môže tiež pomôcť:
- Hlboké dýchanie do brucha
- Opakovanie pozitívnej mantry
- Predstavovanie si bezpečného miesta
Dostatok spánku
Často sme nervóznejší, keď nemáme dostatok spánku. Vtedy sa v našej mysli môžu nekontrolovane vynárať rôzne obavy, ktoré často nemajú reálny základ.
Z tohto dôvodu sa snažte pred každou dôležitou udalosťou spať aspoň 7-9 hodín, pretože oddýchnuté telo a myseľ ľahšie odolávajú rôznym prekážkam.
Cvičenie
Z dlhodobého hľadiska môže pravidelný pohyb niekoľkokrát týždenne zlepšiť aj váš duševný stav. Môže to byť beh, bicyklovanie, plávanie alebo skupinové cvičenie v blízkom športovom zariadení. Dôležité je zamestnať svoju myseľ niečím, čo nemá nič spoločné s vašou nervozitou. Pohyb okrem iného podporuje uvoľňovanie hormónov šťastia, takže sa vďaka nemu budete cítiť lepšie.
Príprava
Nemá zmysel byť nervózny, ak ste sa na niečo dostatočne nepripravili. Pretože, ako sa hovorí, niekedy je neskoro naháňať býka. Ak sa teda chystáte na dôležitú skúšku, pohovor alebo prvé rande, vždy sa snažte dôkladne pripraviť na všetko, čo vás počas tejto dôležitej udalosti môže stretnúť. Dôkladná príprava vám tiež dodá oveľa väčšiu istotu, že všetko nakoniec zvládnete.
Porozprávajte sa
Ste naozaj veľmi nervózni a bojíte sa, že tentoraz tento problém nedokážete prekonať? Nebojte sa to priznať. Môžete sa porozprávať s priateľmi alebo členom rodiny, ktorí môžu vaše obavy rozptýliť. Je možné priznať si aj nervozitu počas skúšky, pretože všetci sme len ľudia. Osoba na druhej strane môže byť potom citlivejšia pri kladení otázok a môže tiež mierne prispôsobiť svoje hodnotenie tejto skutočnosti.
Uvedomte si, že je to normálne
V neposlednom rade nezabudnite, že nervozita je súčasťou života. Nemožno sa jej definitívne zbaviť a každý ju z času na čas zažíva. Preto sa príliš netýrajte tým, že ste vystrašení a rozrušení, pretože to aj tak nikam nevedie.
Čo si z toho nakoniec vziať? Že doplnok stravy s ashwagandhou, ktorý obsahuje vyšší počet withanolidov, môžete doplniť ďalším z vyššie uvedených tipov, ktorý vám pomôže ľahšie sa vyrovnať s nervozitou.
Zdroj
https://www.verywellhealth.com/nervousness-symptoms-causes-and-treatment-5525848 – Všetko o nervozite (anglicky)
https://www.webmd.com/mental-health/signs-nervous-breakdown – Príznaky nervového zrútenia (anglicky)
https://www.healthline.com/health/anxiety/nervousness – Ako sa nervozita líši od úzkosti (anglicky)
AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.