Košík

📞   +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
eustres a distres

V čom sa líši eustres a distres? A aké sú ďalšie druhy stresu?

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, v skutočnosti neexistuje len jeden typ stresu, ale viacero. Navyše nie všetky sú nebezpečné alebo negatívne. Ako ich od seba rozlíšiť? A ako sa vysporiadať s tými, ktoré sú pre nás škodlivé?

Keby nebolo stresu, pravdepodobne by sme tu už neboli. Nerušila by nás blízkosť nebezpečného zvieraťa, požiaru alebo prírodnej katastrofy, ktorá by pre nás v niektorých prípadoch mohla byť osudná.

Príroda to zariadila tak, že keď začneme vnímať hrozbu, začnú sa uvoľňovať stresové hormóny, ktoré nám umožňujú efektívne utiecť, bojovať alebo sa ukryť. (Tomu môže napomôcť aj zmrazenie. Podobne reagujú aj niektoré opustené mláďatá vo voľnej prírode, ktoré sa snažia byť čo najmenej videné a počuté).

S čím však evolúcia pravdepodobne nepočítala, je náš súčasný životný štýl, ktorý je plný stresujúcich interakcií. Na druhej strane, niektoré momenty môžu byť pozitívne, pretože určité druhy stresu nás môžu motivovať k čo najlepším výkonom.

Aké existujú druhy stresu?

eustres

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Eustres

Jedným zo široko používaných pojmov je eustres. Tento druh stresu sa považuje za pozitívny, pretože nás motivuje k čo najlepším výkonom (napríklad pri štúdiu alebo v práci).

Eustres je zvyčajne krátkodobý a v jeho priebehu pociťujeme určitú formu povznesenia a nadšenia. V dôsledku toho môže byť dôležitou súčasťou našej vnútornej motivácie, ktorá nás môže poháňať vpred v mnohých rôznych oblastiach.

Medzi možné situácie, v ktorých môžeme pociťovať eustres, patria:

  • Začíname nový vzťah (sme nervózni, ale užívame si to)
  • Nová práca (máme obavy, či ju zvládneme, ale sme radi, že ju máme)
  • Jazda na horskej dráhe
  • Pozeranie strašidelného filmu
  • Cestovanie (môžeme byť mierne nervózni z nového a neznámeho prostredia, ale zvyčajne sa cítime pohodlne a situáciu zvládneme)

Eustres nás napokon motivuje, umožňuje nám udržať si cieľ, pomáha nám lepšie sa sústrediť a celkovo nám dodáva viac energie.

Distres

Opakom eustresu je negatívny stres, s ktorým sa mnohí z nás stretávajú v každodennom živote. Väčšinou sa s ním stretávame v ohrozujúcich a veľmi nepríjemných situáciách, ktoré nás môžu nejakým spôsobom ohrozovať. Ak na nás tento stres pôsobí dlhodobo, môže mať množstvo negatívnych účinkov na našu psychiku a zdravie.

Distres môže vyvolať napríklad:

  • Šikana
  • Interakcia s manipulátorom
  • Jednostranný rozchod
  • Smrť blízkej osoby

Okrem toho je v porovnaní s eustresom pre distres typické, že nás zaplavujú pocity, o ktorých sme presvedčení, že ich nezvládneme. Dokonca sa môže objaviť panika a úzkosť.

distres

Hypostres

Hypostres je pojem, ktorý označuje stres, ktorého intenzitu dokážeme zvládnuť. Na druhej strane si naň musíme dávať pozor, pretože ak nás ovplyvňuje dlhodobo, môže mať na nás aj negatívne účinky.

Hyperstres

Opakom hypostresu je hyperstres, ktorý sa vzťahuje na stres, ktorý je ťažké zvládnuť a ktorý ochromuje. Úroveň stresu v tomto stave presahuje úroveň tolerancie človeka voči stresu (ktorá je u každého z nás veľmi individuálna). Tento typ stresu môže viesť až k úplnému zrúteniu. Má tiež negatívne účinky na naše fyzické zdravie aj psychiku.

Kedy je škodlivý a ako sa s ním vysporiadať?

Stres nám škodí najmä vtedy, keď nás nemotivuje a je spojený s nejakým negatívnym javom (problémy v práci, doma, zdravotné problémy…) Môže nám škodiť aj vtedy, keď sa pod jeho tlakom zrútime a nemáme pred sebou žiadnu víziu zlepšenia.

Skúste si tiež všímať, ako sa správate v strese. Máte sklon uchyľovať sa k nezdravým berličkám (fajčenie, drogy, alkohol, hazardné hry…)? Potom je prakticky isté, že vaša stresová záťaž je príliš vysoká.

V niektorých situáciách môže byť dokonca potrebné prizvať si na pomoc odborníka na duševné zdravie, aby ste s ním prediskutovali svoje ťažkosti a s jeho pomocou našli neškodné kompenzačné mechanizmy, ktoré vám pomôžu ľahšie a zdravšie sa s nimi vyrovnať.

jak se zbavit negativního druhu stresu

Tipy, ako zvládať negatívny stres

Jednou z prvých možností, ktorú môžete vyskúšať, je užívanie prírodného doplnku stravy na podporu relaxácie, sústredenia a spánku, ktorý obsahuje ašvagandu (vitania snodárna, indický ženšen…). Je však dôležité, aby mal vo svojom zložení vysoké množstvo withanolidov, pretože na základe toho je možné užívať menej kapsúl, a tak poznať jeho vyššiu kvalitu.

Ak máte každú noc v hlave čierne myšlienky, kvôli ktorým nemôžete spať, toto môže byť pre vás dobrý tip.

Odporúča sa tiež vyskúšať:

  • Cvičenie
  • Dostatočne sa vyspať
  • Jesť zdravo
  • Prestať čítať správy a sledovať sociálne médiá
  • Prechádzky na čerstvom vzduchu

Je tiež nesmierne dôležité, aby ste v krízových chvíľach nesiahali po už spomínaných nezdravých berličkách, ktoré môžu ešte viac poškodiť vaše zdravie a psychickú rovnováhu. Snažte sa teda nesiahnuť po cigaretách, alkohole alebo iných drogách.

Ani hazardné hry a impulzívne nákupy, ku ktorým sa niekedy uchyľujeme, aby sme zahnali zlé nálady a pocity skľúčenosti. Na obe činnosti si však ľahko vypestujeme závislosť. Navyše, obe môžu viesť k finančným ťažkostiam, ktoré zasa môžu prehlbovať stres.

Pomôže vám aj to, ak začnete viac komunikovať so svojimi priateľmi a blízkymi. Nielenže sa im môžete zveriť, ale môžu vám tiež ponúknuť cenné rady a rozptýlenie vo chvíľach, keď sa necítite vo svojej koži.

Nezanedbávajte ani relaxačné techniky, ku ktorým patria:

  • Meditácia
  • Joga
  • Mindfulness
  • Žurnálovanie

Teraz poznáte cestu k úplnému uvoľneniu, väčšiemu pokoju a koncentrácii. A ako viete, s dobrou stratégiou možno nakoniec prekonať mnohé zdanlivo neprekonateľné prekážky.

Zdroj

https://www.medicalnewstoday.com/articles/eustress-vs-distress – Eustres vs. distres (anglicky)

https://www.cdc.gov/violenceprevention/about/copingwith-stresstips.html – Tipy, ako na stres (anglicky)

https://www.verywellmind.com/what-you-need-to-know-about-eustress-3145109 – Všetko o eustrese (anglicky)

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Najsilnejší extrakt ašvagandy

na slovenskom trhu

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované

AŠVA je vždy skladom

a bleskovo vám ju doručíme

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h