Košík

📞   +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

3 + 1 balenie zdarma | Dodanie za 24 hodín

|  Môj účet
duševní zdraví

5 tipov, ako sa starať o duševné zdravie

Duševné zdravie nie je na prvý pohľad tak viditeľné, preto mu mnohí ľudia nevenujú pozornosť, ktorú si právom zaslúži. Je to veľká chyba, pretože jeho stav môže výrazne ovplyvniť kvalitu nášho každodenného života. Čo ovplyvňuje duševné zdravie? A existujú prostriedky na jeho zlepšenie a posilnenie?

Dlho sa duševné zdravie ignorovalo a nevenovala sa mu veľká pozornosť. Mnohí ľudia, ktorí vtedy navštívili odborníka, čelili predsudkom, takže mnohí ďalší, ktorí by pomoc odborníka potrebovali, ju nakoniec v mnohých prípadoch (na vlastnú škodu) nevyhľadali. Prípadne o svojich návštevách nikomu nehovorili a snažili sa ich utajiť zo strachu pred rôznymi nálepkami.

Našťastie sme sa posunuli ďalej a o duševnom zdraví sa dnes bežne hovorí na stretnutiach a v médiách. Je to veľmi dôležité, pretože tento proces vedie k tomu, že mnohí ľudia sa viac zaujímajú o svoju duševnú pohodu a zdravie a neboja sa vyhľadať odbornú pomoc pri vážnejších problémoch.

Či už pravidelne navštevujete odborníka, alebo práve začínate viac pracovať na svojom duševnom zdraví, pozrieme sa na dôležité informácie, ktoré by ste o nich mali vedieť.

Čo má vplyv na duševné zdravie?

Duševné zdravie môže ovplyvniť našu náladu, myslenie a správanie. Niekedy môže ísť len o duševnú nepohodu, ktorá po čase zmizne. Môžete však mať aj dlhodobé problémy alebo trpieť vážnym ochorením (napríklad depresiou alebo schizofréniou), ktoré si vyžaduje pomoc odborníka.

STOP stresu, nespavosti a úzkostiam
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú naše duševné zdravie, patria:

  • Genetika (ak sa v rodine vyskytlo duševné ochorenie, je to rizikový faktor).
  • Environmentálne faktory pred narodením (vplyv môže mať napríklad užívanie drog alebo alkoholu počas tehotenstva)
  • Chemické zloženie mozgu
  • Stresujúce životné skúsenosti (úmrtie v rodine, rozvod, finančné problémy…)
  • Poranenie hlavy
  • Zažitá trauma (sexuálne napadnutie, vojna, prírodná katastrofa, šikanovanie…)
  • Pitie alkoholu a zneužívanie návykových látok
  • Traumatizujúce detstvo
  • Predchádzajúce psychické problémy
  • Nedostatok zdravých vzťahov

Vplyv však môže mať aj váš dlhodobý životný štýl. Napríklad nedostatok spánku a dlhodobá nezdravá strava, ktorá vám v tele nezanecháva dostatok vitamínov a živín, môže mať tiež dosť výrazný vplyv na vašu myseľ.

5 tipov pre starostlivosť o duševné zdravie

jak pečovat o duševní zdraví

Ašvaganda

Viete, že na podporu pokoja a normálnej duševnej rovnováhy sa často odporúčajú rôzne bylinky. Tentoraz však nebudeme hovoriť o levanduli alebo harmančeku, ale o exotickej bylinke s názvom ašvaganda. Je známa aj pod názvom withania snodárna, vitania spavá alebo indický ženšen. Táto bylina sa v ajurvéde odporúča pri zvýšenom strese, ktorý spôsobuje duševnú nepohodu, nepokoj a nespavosť. Ak teda chcete podporiť duševnú relaxáciu a kvalitný nočný odpočinok, určite sa oplatí vyskúšať voľnopredajný výživový doplnok s jej obsahom.

Priateľstvo a ľudský kontakt

Ak sa necítime dobre, často máme tendenciu izolovať sa od ostatných. To však môže naše problémy ešte zhoršiť. Snažte sa preto aspoň niekoľkokrát do týždňa nadviazať kontakt s inou osobou, či už ide o člena rodiny, kolegov v práci, priateľov alebo neznámeho človeka v obchode. Naopak, snažte sa vyhýbať elektronickej komunikácii a technológiám.

Šport

Fyzická aktivita má niekoľko dôležitých prínosov. Predovšetkým pohyb na slnku pomáha dopĺňať vitamín D, ktorý je dôležitý pre normálne fungujúci imunitný systém a pre normálne zdravie kostí, ako aj pre normálnu náladu. Uvoľňujú sa pri ňom aj hormóny šťastia. Lepšia fyzická kondícia má vplyv aj na celkové sebavedomie. Nemusíte si vybrať náročný šport, ale dôležité je, aby ste sa vybranej aktivite venovali väčšinu dní v týždni a dokázali pri nej vydržať.

Učenie

Učenie nemusí byť nudné, najmä ak sa rozhodnete vyskúšať nové hobby. Môžete sa napríklad skúsiť naučiť maľovať. Existuje mnoho denných kurzov, na ktorých sa môžete zoznámiť s novými ľuďmi. Existujú však aj výukové kurzy na internete. Môžete sa tiež naučiť nový jazyk, variť (vo väčších mestách bývajú kurzy varenia, ktoré sú tematicky zamerané na konkrétne jedlá a kuchyne) a podobne. Dobrou voľbou môže byť napríklad aj kurz programovania alebo iných zručností, ktoré potom môžete profesionálne využiť.

Mindfulness

Niekedy sa zbytočne obávame niečoho, čo vidíme vo vzdialenej budúcnosti, ale v súčasnosti sa nám nič zlé nedeje. Prípadne unikáme k traumatickým zážitkom z minulosti, čo nie je o nič lepšie. Skúste si teda pokojne sadnúť, pozorujte dianie okolo seba a detaily, ktoré vás obklopujú. Zároveň si povedzte, že sa vám momentálne nič zlé nedeje, čo často pomáha uvedomiť si, že to, na čo myslíte, nie je úplne racionálne alebo opodstatnené.

Ako začať?

Dlhodobú úpravu životného štýlu, ktorá by mala zahŕňať zníženie nadmernej stresovej záťaže, možno doplniť dlhodobým užívaním kvalitného výživového doplnku s obsahom ashwagandhy na podporu relaxácie. Najmä ak v každodennom živote bojujete so stresom a úzkosťou a potrebujete podporiť celkovú relaxáciu. Môžete však vyskúšať aj ďalšie vyššie uvedené tipy a návštevu odborníka na duševné zdravie, ktorý je často dobrým spoločníkom na ceste za duševným pokojom.

Najsilnejší extrakt ašvagandy: 7% withanolidov
AŠVA® – nálada nabitá prírodou

AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.