Silné búšenie srdca môže naznačovať vzrušenie, strach a mnohé ďalšie zdravotné či psychické prejavy tela, ktorým by sme mali venovať zvýšenú pozornosť. Okrem toho, že v nás tento jav môže vyvolávať nepokoj, srdce sa kvôli nemu zbytočne vyčerpáva. Ako však upokojiť srdce aj seba v stresujúcej chvíli?
Počas dňa náš srdcový tep nie je rovnaký. Mení sa podľa našej pohybovej (alebo pokojovej) aktivity, spánku, zdravotných indispozícií a emócií. Keď napríklad pociťujeme radosť a vzrušenie, niekedy máme pocit, že nám srdce bije tak rýchlo, že by mohlo vyskočiť von z tela.
Hoci sa to našťastie nestáva, mnohí ľudia môžu toto búšenie vnímať rušivo a nepríjemne. Nie vždy však poznajú dôvody, prečo k nemu dochádza a ako jeho činnosť opäť trochu upokojiť.
Patríte medzi nich aj vy? V tom prípade sa pozrieme na všetko, čo súvisí s búšením srdca zo stresu, v tomto článku.
Čo znamená búšenie srdca?
Búšenie srdca je jednou z hlavných podmienok života. Srdce je sval, ktorý neustále pumpuje krv. Tá sa následne dostáva do všetkých častí organizmu, kde ju tkanivá potrebujú na zásobovanie kyslíkom a živinami. Ak činnosť srdca ustane, dôjde k rýchlej smrti. Práve preto je srdcový infarkt veľmi nebezpečný, keďže v krajnom prípade môže byť smrteľný. Preto je pri jeho príznakoch potrebné čo najskôr vyhľadať lekára.
AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.
Samozrejme, v bežnom živote situácia nemusí byť tak kritická. Srdce môže búšiť silnejšie v reakcii na zvýšenú námahu, emocionálny stav (nervozita, strach, radosť…) alebo môže ísť o prejav ochorenia, ktoré spôsobuje tachykardiu. (Tento termín označuje rýchlejší tlkot srdca, než je bežné. Jej opakom je bradykardia.)
Najčastejšie príčiny
Kedy ide o problém?
Ako už bolo spomenuté, zrýchlené búšenie srdca môže v mnohých prípadoch signalizovať vážnejší zdravotný problém. Jeho riziko spočíva v tom, že ak srdce bije rýchlejšie dlhšiu dobu, môže dôjsť k jeho zbytočnému namáhaniu a vyčerpávaniu, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému. A potenciálne aj na dĺžku života.
Búšenie srdca môže byť ovplyvnené napríklad návykovými látkami. Na rýchlejší tep môže negatívne vplývať nielen pitie alkoholu a kofeínu, ale aj fajčenie. U žien môže k zrýchleniu srdca dochádzať v rôznych životných etapách, počas ktorých na ne vplývajú hormonálne zmeny. Rýchlejší tep spôsobuje tehotenstvo, menštruácia alebo menopauza.
Pozor aj na zrýchlený tep kvôli:
- Horúčke
- Nízkej hladine cukru v krvi
- Zvýšenej funkcii štítnej žľazy
- Vysokému krvnému tlaku
Lekára určite vyhľadajte, ak cítite tlak alebo bolesť na hrudi, máte problémy s dýchaním, točí sa vám hlava alebo omdlievate.
Búšenie srdca z nervov a stresu
V bežnom živote sa stretávame aj s búšením srdca takzvane z nervov. Znamená to, že naše aktuálne duševné rozpoloženie sa natoľko vychýli z rovnováhy, že sa to môže prejaviť na fyzickom stave.
Funguje to však aj opačne. Zdravotné problémy môžu vyvolávať úzkosť a stres, čím môže dôjsť k ďalšiemu zhoršeniu vnímaných fyzických príznakov. Preto je veľmi dôležité mať svoje reakcie pod kontrolou a snažiť sa im príliš nepodliehať.
Intenzívne emócie môžu spustiť uvoľňovanie hormónov, ktoré zrýchľujú tep srdca. Vaše telo sa pripravuje na ohrozenie, aj keď žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Panické záchvaty sú intenzívne epizódy strachu, ktoré môžu trvať niekoľko minút. Medzi príznaky patrí búšenie srdca, potenie, zimnica, problémy s dýchaním a bolesť na hrudi. Panický záchvat môže pripomínať infarkt. Ak sa ocitnete v takej situácii na ceste (napríklad za volantom), je vhodné zastaviť pri krajnici alebo na najbližšej čerpacej stanici. Je možné, že sa vám nepodarí úplne zabrániť búšeniu srdca spôsobenému úzkosťou. Môžete však znížiť jeho frekvenciu a intenzitu.
Najprv venujte pozornosť spúšťačom, ako je verejné vystupovanie, nástup do lietadla alebo telefonovanie. Následne si môžete vytvoriť plán, ako úzkosť v týchto situáciách zmierniť. Relaxačné techniky, lieky a terapia môžu pomôcť predchádzať budúcim epizódam.
Ako zvládať stres?
Ak je situácia akútna a potrebujete si rýchlo uľaviť od zrýchleného búšenia srdca, postačí, ak si umyjete tvár studenou vodou. Tento šok pomôže telu navrátiť myseľ späť do prítomnosti.
Pomôcť môžu aj dychové cvičenia, ktoré môžete vykonávať kdekoľvek. Dva hlboké nádychy a výdychy by mali stačiť, no ak to nebude stačiť, môžete dychové cvičenie doplniť vizualizáciou pokojného a bezpečného miesta.
Snažte sa tiež vyvarovať svojim spúšťačom, ak je to možné. Ak sa stresovým situáciám budete vystavovať menej, ich vplyv na vás bude menší. Nepodceňujte ani dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu.
Z dlhodobého hľadiska skúste užívanie doplnku stravy s ašvagandou, ktorá môže podporiť fyzickú a duševnú relaxáciu, vrátane kvality spánku. Vyberajte si však také prípravky, ktoré obsahujú vysoké percento withanolidov, keďže tento parameter naznačuje ich vyššiu kvalitu.
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21677-heart-palpitations-and-anxiety – Úzkosť a palpitácie (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tachycardia/symptoms-causes/syc-20355127 – Tachykardia (anglicky)
https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/ss/slideshow-heart-palpitations-causes – Príčiny srdcových palpitácií (anglicky)
https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/guides-tools-and-activities/tips-to-reduce-stress/ – 10 tipov, ako zvládnuť stres (anglicky)
AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.