Dlhodobo bojujete s preťažením organizmu a máte pocit, že je to viac, než dokážete zvládnuť? Skôr než začnete prepadávať zlej nálade a pesimizmu, pozrime sa spolu na to, ako môžete rozpoznať psychické a fyzické vyčerpanie a čo s tým môžete urobiť.
Aj keď si to často neuvedomujeme, každý deň podávame významný výkon. Okrem práce, ktorá nám prináša živobytie, zvládame aj najrôznejšie starosti, chod domácnosti a starostlivosť o blízkych. Lenže ak idete vždy na plný plyn, v momente, keď si na seba naložíte trochu viac, môžete vyhorieť. To môže byť posledná kvapka, po ktorej vám nezostane energia na nič iné, nehovoriac o starostlivosti o seba a relaxácii.
Niektorí ľudia sú hrdí na svoju permanentnú preťaženosť, pretože sa vďaka nej cítia nepostrádateľní. Z dlhodobého hľadiska vám však tento životný štýl môže veľmi uškodiť.
Ako teda viete, že máte zložiť nohu z pedálu a trochu spomaliť?
Čo znamená vyčerpanie organizmu – príznaky
Vyčerpanie je stav, ktorý môže ovplyvniť telo, dušu a vnútorný stav mysle. Okrem toho môže tento problém súvisieť s ďalšími komplikáciami, s ktorými môžete pravidelne bojovať. Môžeme spomenúť napríklad nedostatok spánku, kvôli ktorému trpíte neustálou spánkovou depriváciou. Môže však ísť aj o reakciu organizmu na stresory.
AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.
Medzi najvýraznejšie príznaky preťaženia patria:
- Tráviace ťažkosti
- Únava
- Bolesti tela
- Oslabená imunita
- Apatia
- Impulzívnosť
- Stres
- Časté zmeny nálad
A mnoho ďalších. Niektorí ľudia majú v tomto období tiež tendenciu prejedať sa, pretože určité druhy jedál na nich môžu mať upokojujúci účinok. Môžete mať tiež problémy s koordináciou a sústredením. Iní ľudia zasa môžu byť nadmerne ospalí alebo naopak, nemôžu zaspať po tom, čo si ľahnú do postele. V neposlednom rade môžete mať aj problémy s úspešným dokončením úloh. V skutočnosti teda nejde len o pocit únavy.
Niekedy môže byť duševné a fyzické vyčerpanie spojené s úzkosťou alebo depresiou. Ak je to váš prípad, môžete napríklad zistiť, či nepociťujete ďalšie príznaky týchto problémov. (Oficiálnu diagnózu vám môže stanoviť len odborník.) Môže to byť aj dôsledok nespavosti, ktorá spôsobuje, že sa každý deň budíte unavení a nemáte energiu na dôležité činnosti a úlohy.
Dlhodobý stres
Pokiaľ ide o krátkodobý stres, hoci vám môže spôsobiť určité ťažkosti, pravdepodobne ho zvládnete. Ak je ho však príliš veľa a ovplyvňuje vás dlhodobo, nemusí byť také ľahké sa s ním vyrovnať.
Medzi príznaky dlhodobého stresu a vyčerpania môžu patriť bolesti hlavy, strata chuti do jedla, poruchy koncentrácie, podráždenosť alebo nedostatok motivácie.
Ako sa zbaviť vyčerpania a získať energiu?
Redukcia stresu
Dlhodobý a nadmerný stres môže byť spúšťačom mnohých problémov. Je preto logické, že by ste sa mu mali snažiť nejakým spôsobom uniknúť. Aj keď sa vám nikdy nepodarí žiť stopercentne bez stresu, ak sa vám podarí znížiť jeho záťaž, bude to len na váš prospech.
Medzi obľúbené techniky, ktoré môžu viesť k väčšej relaxácii, patria cvičenia jogy a tai-chi. Niektorým ľuďom pomáha aj čítanie alebo počúvanie hudby. Počas meditácie sa tiež môžete viac introvertovať. Naučte sa tiež občas povedať druhým nie. Ak si totiž na seba naložíte viac, ako zvládnete, všetci okolo vás budú spokojní, ale vy budete na pokraji totálneho zrútenia.
Pohybujte sa
Hoci to môže znieť ako nezmysel, pravidelná fyzická aktivita primeranej intenzity vám môže pomôcť (paradoxne) mať viac energie. Okrem toho cvičenie podporuje uvoľňovanie hormónov šťastia a môže vám pomôcť prekonať hnev a iné negatívne emócie, ktoré môžu byť dlhodobo spojené so stresom a duševným vyčerpaním. Zvýšite si aj fyzickú kondíciu, čo sa môže prejaviť v lepšom zdraví aj vo vyššom sebavedomí.
Alkohol a kofeín
Alkohol a kofeín sú zložky nápojov, po ktorých môžeme siahnuť častejšie ako zvyčajne počas stresových období a keď sme unavení a vyčerpaní. Kofeín však môže zhoršiť pocity nepokoja a stresu. Nadmerné množstvo alebo zlé načasovanie jeho príjmu môže ešte viac prehĺbiť problémy so zaspávaním a kvalitou spánku. Alkohol zasa môže zhoršiť úzkostné a depresívne problémy s náladou, môžete si naň vytvoriť závislosť (z ktorej pramenia sociálne a zdravotné problémy) a môže tiež zhoršiť problémy so spánkom.
Ašvaganda
Na druhej strane môže byť dobrou voľbou užívanie byliniek na podporu relaxácie a kvality spánku, ako je napríklad ašvaganda. Zaujímavé je, že má mnoho názvov, takže môžete hľadať napríklad názov indický ženšen alebo vitánia snodárná/vitánia spavá. Kvalitný výživový doplnok s jeho obsahom, ktorý vám môže pomôcť prekonať náročné životné obdobie s väčším pokojom, spoznáte najmä podľa vysokého množstva sanolidov, ktoré obsahuje.
AŠVA® je 100% prírodný adaptogén, ktorý rozpustí váš stres a úzkosti. Urobte prvý krok k lepšej nálade s naším plnospektrálnym extraktom z koreňa ašvagandy s obsahom 7% withanolidov.